Ech Mazury, Mazury, Mazury...

kanał-Jegliński.jpg

Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« maj   sie »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
WARTO PRZECZYTAĆ
Śniardwy - Batymetria

niardwy.jpg

Kontakt: mazurskidomek@onet.eu

Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 25108
  • Dzisiaj wizyt: 4

Mazurskie dzieje – odcinek II pt. lodowiec

Lodowiec opuścił te tereny około 18 tysięcy lat przed naszą erą. Minęło jednak jeszcze kilka tysiącleci nim człowiek przywędrował w okolice Wielkich Jezior Ma­zurskich. Liczne wykopaliska niedaleko Giżycka dowo­dzą, że już 5 tys. lat temu, żyjący tu ludzie potrafili wytwarzać harpuny z rogu i kości, a takie strzały i oszczepy. Harpuny i groty odkryto w pobliżu wsi Staświny i Kożuchy, a w torfowisku położonym na południowym brzegu Niegodna w okolicy Kleszczewa znaleziono ostrze kościane obok resztek szkieletu wiel­kiego szczupaka. Wykopaliska te świadczą o tym, że już w tak odległych czasach człowiek nie tylko polował w borach, ale czerpał żywność także z wód licznych jezior.

W późniejszych wiekach na pierwszy plan przed myślistwem i rybołówstwem wysunęło się rolnictwo, które spowodowało zasadnicze zmiany w życiu miesz­kańców Pojezierza Mazurskiego. Ludność tubylcza po­rzuciwszy dotychczasowy koczowniczy tryb życia, zaczęła się osiedlać na stałe, budowano chaty, powstawały osady.

Prawie przed 3 tysiącami lat w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich posługiwano się wyrobami z brązu, początkowo sprowadzonymi z południa, a potem pro­dukowanymi na miejscu. Siekierkę z brązu — produkt miejscowy — wykonano w Sterławkach Wielkich, w Bo­gaczowie znaleziono brązową bransoletkę, a pod samym Giżyckiem wykopano miecz również z brązu.

Trudno nie wspomnieć o łodzi rybackiej — dłubance wykonanej z jednego pnia. Jej rozpiętość wynosiła 12 metrów; wykopano ją na łąkach, rozciągających się miedzy Wydminami a Staświnami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>