Ech Mazury, Mazury, Mazury...

kanał-Jegliński.jpg

Luty 2015
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
WARTO PRZECZYTAĆ
Śniardwy - Batymetria

niardwy.jpg

Kontakt: mazurskidomek@onet.eu

Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 25108
  • Dzisiaj wizyt: 4

Zimowe liczenie łosi 2015

Biebrzański Park Narodowy zaprasza na zimowe liczenie łosi!

Bagna Biebrzańskie są największą naturalną ostają łosia w Polsce. Szacuje się, że w granicach Parku występuje ponad 500 osobników, a w całej Kotlinie Biebrzańskiej nawet do 1300. Łoś jest jednym z największych zwierząt występujących w kraju, przewyższa wysokością w kłębie nawet żubra.

Stało się już tradycją, że w lutym Biebrzański Park Narodowy organizuje inwentaryzację tego gatunku. Tegoroczne liczenie łosi w Parku zaplanowano na 18-19 lutego. Liczenia jak w latach poprzednich przeprowadzane będą metodą tzw. „pędzeń próbnych”. Uczestnicy akcji otaczają obszar, na którym mają być policzone zwierzęta (tzw. „miot”) w określony sposób: z trzech stron, w ustalonych odległościach od siebie, pozycje zajmują obserwatorzy. Z czwartej strony miotu idzie naganka, która wypłasza zwierzęta z miotu. Zadaniem uczestników liczenia jest zanotowanie wszystkich zwierząt (nie tylko łosi, ale i innych gatunków) wychodzących z miotu po ich prawej stronie, aż do kolejnego obserwatora lub naganiacza. Ważne jest, aby nie płoszyć zwierząt gwałtownie, a raczej umożliwić im spokojne wyjście z miotu. Daje to atrakcyjną możliwość dobrej obserwacji zwierząt, w ich naturalnym środowisku, z niedużej odległości.

Informacje o liczebności zwierząt poszczególnych gatunków służą do planowania ich ochrony, zarządzania daną populacją. Dają też podstawy do planowania np. działań zwiększających bezpieczeństwo na drogach w miejscach, gdzie łosi jest dużo.

18 lutego zaplanowane jest liczenie zwierząt w rejonie wsi Sośnia i przy „Carskiej Drodze” (Basen Dolny doliny Biebrzy), a 19 lutego w okolicy Grząd (Basen Środkowy doliny Biebrzy).

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tej akcji serdecznie zapraszamy! Zbiórka (zarówno 18 jak i 19 lutego) w Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy o godz. 800. Osoby jadące z północy mogą dojechać 19 lutego bezpośrednio do leśniczówki Tajno na godz. 915.

Przed wyjściem w teren uczestnicy akcji zostaną bliżej zapoznani z metodą liczenia łosi na krótkiej prezentacji. W czasie pędzeń próbnych będą notowane nie tylko łosie, ale wszystkie zaobserwowane zwierzęta.  Jest duże prawdopodobieństwo, że uczestnicy zobaczą też jelenie, sarny, dziki i lisy. Zdarza się czasami, że w miocie pojawi się nawet wilk. Zakładamy, że pogoda tego dnia nam dopisze i kilkukilometrowa wędrówka przez leśne ostoje zwierzyny doliny Biebrzy dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń i upolowanego aparatem fotograficznym ciekawego „zwierza”.

Należy zabrać gumowce lub solidne buty terenowe. Nie jest planowane pokonywanie bardzo mokrych terenów, ale należy spodziewać się lokalnie wody i błota.

Odcinki pomiędzy poszczególnymi obszarami liczeń pokonywać będziemy samochodami po drogach publicznych. Część transportu zapewni Biebrzański Park Narodowy, a pozostali uczestnicy, którzy będą dysponować własnym samochodem proszeni są o skorzystanie z niego w miarę potrzeby.

Po zakończeniu liczenia wczesnym popołudniem dla wszystkich uczestników przewidziany jest posiłek przy ognisku.

W akcji mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub powyżej 15-go roku życia za zgodą rodziców.

Osoby, które zechcą wziąć udział w liczeniu, prosimy o zgłaszanie się do dnia 13 lutego (piątek) do godz. 1500, do Krzysztofa Frąckiela (BbPN), Krzysztof.Frackiel@biebrza.org.pl, tel. 85 738 30 18

5762

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>